Agenda

Wounds Canada Virtual Conference Agenda

Day 1 - Alberta Day - Wednesday, October 14, 2020
Stories, Partnerships & Strategies for Wound Prevention and Management

logo
logo
  10:00 – 10:10 a.m.
Welcome

Presenters: Chester Ho, Petra O’Connell, Marlene Varga

  10:10 – 10:45 a.m.
Celebrating the Patient as a Key Driver of Care

Presenters: Jessie Toews, Rod Wojtula
Moderator: Melissa Crozier

  10:45 – 10:55 a.m.
  10:55 – 11:30 a.m
Facilitating the Implementation of Best Practice in Alberta: The Diabetic Foot Pathway

Presenters: Kathy Dmytruk, Petra O’Connell
Moderator: Eileen Emmott

  11:30 – 11:40 a.m.
  11:40 a.m. – 12:15 p.m.
Key Considerations in Wound Prevention and Management

● Chronic disease and medications

Presenter: Laurie Parsons

● Nutrition

Presenter: Ellen Mackay

● Pain

Presenter: Eric Bly

Moderator: Simon Palfreyman

Pressure Injuries and MASD Cases

Presenters: Chester Ho, Kimberly LeBlanc
Moderator: Elizabeth Ermter-King

  12:15 – 12:25 p.m.
  12:25 – 1:00 p.m.
Individualizing Approaches to Wound Prevention and Management

Presenters: Ashley Bissett, Genevieve Wright
Moderator: Mary Hill

  1:00 – 1:10 p.m.
  1:10 – 1:45 p.m.
Tips from the Experts: Use of Advanced Therapies

Presenters: Pamela Houghton, Kelly Sair
Moderator: Jordan Smart

1:45 – 1:55 p.m.
1:55 – 2:30 p.m.
Virtual Wound Care: Lessons COVID-19 has Taught

Presenters: Laurie Parsons, Kelly Sair
Moderator: Glyn Murgatroyd

2:30 – 2:40 p.m.
  2:40 – 3:15 p.m.
Wound Infection

Presenter: Ranjani Somayaji

Moderator: John Hwang

Lower Leg Ulcer Cases

● Arterial, mixed and venous leg/foot ulcers

Presenters: Ahmed Kayssi, Glyn Murgatroyd

● Lymphedema and lipedema

Presenters: Ian Soles, Heather Watt

● Populations at risk

Presenters: All presenters
Moderator: Simon Palfreyman

  3:15 – 3:25 p.m.
  3:25 – 4:00 p.m.
Facilitating the Implementation of Best Practice in Alberta: Pressure Injury Prevention

Presenters: Charlene Brosinsky, Chester Ho, Marlene Varga

Moderator: Kimberly Nickoriuk

  4:00 – 4:10 p.m.
  4:10 – 4:45 p.m.
Wound Sleuth: Dermatological Conditions

Presenters: Laurie Parsons, Danya Traboulsi

Moderator: Coralee Lowe

  4:45 – 4:55 p.m.
  4:55 – 5:30 p.m.
Acute Traumatic and Surgical Wounds

Presenters: Lindsay Burnett, Maria Ceis, John Hwang
Moderator: Ellen Mackay

Diabetic Foot Ulcer (DFU) Cases

● DFU risk assessment, prevention and management 

Presenters: Karim Manji, John Rahman

● Populations at risk: Indigenous people

Presenter: Ahmed Kayssi                                                              Moderator: Kimberly Nickoriuk                                                                

Moderator: Kimberly Nickoriuk

  5:30 – 5:40 p.m.
  5:40 – 6:15 p.m.
Physiology and Healing Dynamics that Affect Skin Health and Wound Healing

Presenter: John Toole

Moderator: Noorani Saju Ramji

  6:15 – 6:25 p.m.
  6:25 - 6:55 p.m.
Advancing Collaborative Practice in Alberta

Presenter: Kimberly Nickoriuk

Moderator: Michele Stanley

  6:55 – 7:00 p.m.
  7:00 - 9:00 p.m.
E-Stim 101 Workshop

Facilitators: Elizabeth Ermter-King, Pamela Houghton, Kelly Sair
Moderator: Jordan Smart

Pressure Injury Prevention 101 Workshop

Facilitators: Ashley Bissett, Ashleigh Middleton                        Moderator: Coralee Lowe

Conference Day 2 · Thursday, October 15, 2020

  9:00 – 9:10 a.m.
Opening Ceremony

Presenters: Peggy Ahearn, Cathy Harley, Barbie Murray, Gary Sibbald

  9:10 – 10:10 a.m.
Panel Discussion: Pressure Injuries: The “Scarlet Letter” of Patient Care

Presenters: Joyce Black, Sharon Gabison, Amit Gefen
Moderator: Kelly Sair

  10:10 – 10:20 a.m
  10:20 – 11:20 a.m.
  11:20 – 11:30 a.m.
  11:30 a.m. – 12:15 p.m.
Chronic Edema Management Across Healthcare Sectors: Strategies for Success

Presenters: David Keast, Christine Moffatt, Deirdre O’Sullivan-Drombolis, Martina Reddick
Moderator: Barbie Murray

  12:15 – 1:15 p.m.
  1:15 – 2:15 p.m.
Panel Discussion: Wound Care Challenges in Indigenous Communities

Presenters: Daisy Sugarhead, Heather Wright

Moderator: Shafiq Qaadri

  2:15 – 2:25 p.m.
  2:25 – 3:25 p.m.
3:25 – 3:35 p.m.
3:35 – 4:20 p.m.
The Managment of Complex Wounds: Burns and Beyond

Presenters:  Shahriar Shahrokhi
Moderator: Ahmed Kayssi

4:20 – 4:30 p.m.
  4:30 – 5:30 p.m.
  5:30 – 6:00 p.m.
Test Your Knowledge on Nutrition and Wounds: Practical Tips From the Experts

Presenters: Christin Barber, Lindsey Zwicker              Moderator: Ellen Mackay

  6:00 – 6:45 p.m.
The Treatment of Acute and Chronic Osteomyelitis in Foot Ulcers: What’s New

Presenters: Lawrence Lavery, Edgar Peters                       Moderator: John Gregory

  6:45 – 6:55 p.m.
  6:55 – 7:55 p.m.
  7:55 – 8:00 p.m.
  8:00 – 9:00 p.m.
The Future of Wound Care: Oral Poster Presentations

Presenters: Virginie Blanchette, Debashish Chakravarthy, Windy Cole, Laura Jones, M. Reza Khorramizadeh                Moderator: Laura Teague

Conference Day 3 · Friday, October 16, 2020

  9:00 – 9:05 a.m.
Welcome Back

Presenters: Peggy Ahearn, Cathy Harley, Barbie Murray, Gary Sibbald

  9:05 – 10:05 a.m.
  10:05 – 10:15 a.m.
  10:15 – 11:15 a.m.
Panel Discussion: The Impact of COVID-19 on Patients with Wounds: A National Perspective

Presenters: Maureen Charlebois, Crystal McCallum, Ranjani Somayaji
Moderator: Rosemary Kohr

  11:15 – 11:25 a.m.
  11:25 a.m. – 12:25 p.m.
  12:25 – 1:25 p.m.
  1:25 – 2:10 p.m.
Rapid-fire Diagnosis: Dermatology for Wound Care Clinicians

Presenter: Jaggi Rao
Moderator: Pat Coutts

  2:10 – 2:20 p.m.
2:20 – 3:20 p.m
3:20 – 3:30 p.m.
3:30 – 4:15 p.m.
New Perspectives in Wound Pain Management: Cannabis, Virtual Reality, and Beyond

Presenters: Jaclyn Frank, Vincent Maida
Moderator: Kevin Woo

4:15 – 4:25 p.m.
4:25 – 5:25 p.m.
Panel Discussion: Diabetic Foot Amputation Prevention: Pathways From Across the World

Presenters: Karim Manji, Harikrishna Nair, Lee Rogers, Gulnaz Tariq, Kristien VanAcker
Moderator: Tobi Mark

5:25 – 5:35 p.m.
5:35 – 6:35 p.m.
6:35 – 7:05 p.m.
7:05 – 7:35 p.m.
Trivial Pursuit: Wounds Canada 25th Anniversary Edition

Presenters: Robyn Evans, Cathy Harley, Gary Sibbald
Moderator: Peggy Ahearn

7:40 – 8:25 p.m
The Many Facets of Infection

Presenters: Chris Kandel, Elizabeth Leung
Moderator: Robyn Evans

8:25 – 8:30 p.m.
8:30 – 9:00 p.m.
The Future of Wound Care: Oral Poster Presentations

Presenters: Lyndsay Orr, Jerome Patry                   Moderator: Laura Teague

Conference Day 4 · Saturday, October 17, 2020

8:00 – 9:00 a.m.
9:00 – 9:05 a.m.
Welcome Back

Presenters: Peggy Ahearn, Cathy Harley, Barbie Murray, Gary Sibbald

9:05 – 10:05 a.m.
10:05 – 10:15 a.m.
10:15 – 11:15 a.m.
Panel Discussion: Barriers and Opportunities for Virtual Wound Care in Canada: Funding, Policy, Technology and Clinical Practice Issues

Presenters: Trevor Champagne, Christine Murphy, Laurie Parsons
Moderator: Douglas Queen

11:15 – 11:25 a.m.
11:25 a.m. – 12:25 p.m.
1:25 – 2:10 p.m.
Complex Surgical Wounds and Wound Complications: Case Discussions with the Experts

Presenters: John Hwang, Alan Rogers, Kylie Sandy-Hodgetts
Moderator: Kim LeBlanc

2:10 – 2:20 p.m.
2:20 – 3:05 p.m.
Diverse Skin Tones: Diagnostic Challenges and Tips from the Experts

Presenters: Elizabeth Ayello, Joyce Black, Gary Sibbald
Moderator: Laurie Parsons

3:05 – 3:15 p.m.
3:15 – 4:15 p.m.
4:25 - 5:10 p.m.
The Psychosocial Consequences of Chronic Wounds

Presenters: Karen Ousey
Moderator: Janet L. Kuhnke

5:10 – 5:20 p.m.
5:20 – 6:20 p.m.
6:20 – 6:50 p.m.
6:50 – 7:35 p.m.
Advances in Wound Prevention and Care: A Global Snapshot

Presenters: Douglas Queen, Zee Upton
Moderator: Rosemary Hill

7:35 – 7:45 p.m.
7:45 – 8:30 p.m.
Skin Frailty: Strategies to Promote Skin Health and Injury Prevention

Presenters: Louise Forest-Lalande, Samantha Holloway, Maja Williams
Moderator: Karen Campbell

8:30 – 8:45 p.m.
Wounds Canada: Into the Future

Presenter: Crystal McCallum

8:45 – 9:00 p.m.
Poster Winners, Prizes, Closing

Presenters: Peggy Ahearn, Cathy Harley, Crystal McCallum, Gary Sibbald, Laura Teague
Moderator: Barbie Murray

Limb Preservation Day - Conference Day 5 - Sunday, October 18

9:00 – 9:05 a.m.
Welcome

Presenter: Ahmed Kayssi

9:05 – 9:50 a.m.
Keynote: Limb Preservation 2020: Opportunities and Challenges

Presenter: Giacomo Clerici
Moderator: Ahmed Kayssi

9:50 – 10:00 a.m.
10:00 – 10:45 a.m.
Panel Discussion: The Management of People Living with Chronic Lower Leg Ulcers

Presenters: Barbie Murray, Martin Van der Vyver
Moderator: Robyn Evans

10:45 – 10:55 a.m.
10:55 a.m. – 11:55 a.m.
11:55 – 12:05 p.m.
12:05 – 12:50 p.m.
Panel Discussion: The Management of Foot Infections

Presenter: Min Lee, John Steinberg

Moderator: Jerome Patry

12:50 – 1:00 p.m.
1:00 p.m. – 2:00 p.m.
2:00 – 2:10 p.m.
2:10 – 2:55 p.m.
Panel Discussion: The Prevention of Recurrent Ulceration and Amputation

Presenters: Amanda Mayo, Connor Pardy, Scott Schumacher
Moderator: James Hill

2:55 – 3:05 p.m.
3:05 – 3:50 p.m.
Panel Discussion: How to Convince Decision Makers to Invest in Limb Preservation

Presenters: Venita Chandra, Karim Manji, Richard Neville
Moderator: Giuseppe Papia

3:50 – 4:00 p.m.
4:00 – 4:45 p.m.
Panel Discussion: Challenges and Opportunities to Limb Preservation in Rural and Remote Communities

Presenters: Jeremy Caul, Bijan Najafi, Peta Tehan
Moderator: David Armstrong

4:45 – 5:00 p.m.
Closing

Presenter: Ahmed Kayssi